اشتراک گذاری

جک پارکینگ دولنگه

جک های پارکینگی به دو نوع ریلی و لولایی تقسیم می شوند. جک های پارکینگی لولایی، دولنگه و تک لنگه هستند. جک پارکینگ دولنگه جزو درب های محبوب در بین سایرین است.

جک پارکینگ دولنگه

به طور کلی جک درب پارکینگ می تواند ریلی و لولایی باشد.که برای هر یک از آنها جک پارکینگی مخصوص به خودشان طراحی شده است. درب های لولایی جز اولین درب های ساخته شده ای هستند که امروزه نیز مورد استفاده در بسیاری از ساختمان ها هستند.  جک پارکینگ درب های لولایی از نظر تعداد لولا به دو نوع جک پارکینگ دولنگه و تک لنگه تقسیم می شوند. بر روی هر لنگه درب یک جک بازویی تعبیه شده است که به صورت همزمان با هم کار می کند. در این بین رایج ترین نوع آن جک پارکینگ دولنگه است. شما باید متناسب با فضا و شرایط منزل یکی از دو نوع تک لنگه یا دولنگه را انتخاب کنید. یکی از فاکتورهایی که باید به آن توجه کنید میزان تردد روزانه است. بهتر است انتخاب نوع  درب پارکینگ  و نصب درب پارکنیگ را به یک متخصص بسپارید.

 اجزای جک پارکینگ دولنگه

متعلقات جک پارکینگ دولنگه شامل موارد زیر است:

 • دو عدد بازو( جک الکترومکانیک یا جک هیدرولیک)
 • تابلو فرمان
 • مرکز کنترل
 • چراغ هشداردهنده
 • چشم الکتریکی بین درب پارکینگ
 • ریموت کنترل
 • رسیور

وسایل جهت نصب دستگاه

تنها فرقی که درب های تک لنگه با دولنگه دارند در تعداد بازوهای جک است. بنابراین از تمامی متعلقات جک پارکینگ دولنگه برای تک لنگه نیز می توان استفاده کرد.  

انواع جک پارکینگ دولنگه

جک ها از نظر نیروی محرکه به دو دسته الکترومکانیکی و هیدرولیکی تقسیم می شوند. جک های الکترومکانیکی مناسب درب های سبک، کم تردد و کم عرض هستند. این نوع جک ها از طریق چرخ دنده کار می کنند. اما جک های هیدرولیکی مناسب درب های سنگین، پر تردد و عریض هستند. این نوع از جک ها نیروی خود را از طریق فشار روغن تامین می کنند.

از طرف دیگر برای جک پارکینگی دولنگه سه مدل جک پایه ملخی، بازویی خطی و کف گرد طراحی شده است. در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

 • جک پایه ملخی

این نوع جک برای باز و بسته شدن نیاز به فضای بیشتری برای حرکت بازو دارد. نصب این نوع از جک پارکینگ دولنگه به نسبت سایرین آسان تر است. از طرفی به خاطر عملکرد خوبی که دارند قیمت بالاتری هم دارند. جک پایه ملخی بر روی ستون داخلی کنار درب قرار می گیرند و به همین دلیل از بیرون دیده نمی شوند و ظاهر شکیل تری به درب پارکینگ می دهند. این جک ها برای درب های بزرگ مناسب هستند. یکی دیگر از ویژگی های آنها تشخیص مانع است.

 • جک بازویی خطی

  یکی دیگر از مدل های جک پارکینگ دولنگه، جک بازویی خطی است. این نوع از جک،  از رایج ترین انواع جک ها هستند که بر روی بسیاری از درب ها قابلیت نصب شدن دارند. یک پایه جک بر روی درب پارکینگ و پایه دیگر بر روی دیوار نصب می شود و با فشاری که بر درب وارد می کند باعث باز شدن آن می شود.

 • جک کف گرد

  اگر از آن دسته از مشتریانی هستید که به ظاهر درب پارکینگ خیلی اهمیت می دهید و نگران خراب شدن دیوار کنار درب پارکینگ هستید ما جک کف گرد را به شما پیشنهاد می دهیم. البته نصب این نوع از جک ها به نسبت سایرین سخت تر است. به دلیل تجمع آب در هنگام بارندگی سیستم جک کف گرد ضد آب طراحی شده است. هم چنین در زیر جک کانال کشی و شن ریزی شده است تا از انباشته شدن لجن جلوگیری کند. یکی دیگر از مزایای این نوع از جک ها باز شدن 180درجه ای آنهاست و معمولا درب هایی تا عرض 5 متر را ساپورت می کنند.

نصب جک پارکینگی دولنگه

در هنگام نصب جک پارکینگی دولنگه باید به محل نصب آن بر روی دیوار و روی درب توجه کنید. از طرفی فاصله انتهای جک تا لولا بر عملکرد جک پارکینگ دولنگه تاثیر دارد.  جک های پارکینگی هیدرولیکی باید به صورت افقی نصب شوند در غیر این صورت روغن نشت پیدا میکند و جک از کار می افتد.

گاهی شما با شرایطی مواجه می شوید که نیاز است جک پارکینگی دولنگه به بیرون باز شود. مثلا شما فضای کافی در پارکینگ ندارید. در این حالت از جک های تلسکوپی و یا هیدرولیکی استفاده کنید مثل : BFT A25، Beninca Bill30 ،Beninca Bill50 و … در این شرایط استفاده از جک های ماردونی پیشنهاد نمی شود.

از جک های شفت کوتاهی مثل BFT PHOBOS استفاده نکنید.

جک پارکینگ دولنگه ای که از بیرون باز می شوند، باید در بالای درب نصب شوند. اما پایه جک تقریبا در وسط در نصب می شود.

در جکی که از بیرون باز می شود، پایه جک باید رو به داخل فضای درب نصب شود. محل نصب باید 10 سانتی متر از فضای داخلی پارکینگ و 5 سانتی متر از سمت داخل فضای درب فاصله داشته باشد. سپس جک را روی پایه عقب نصب کنید و شفت را کامل باز کنید. درب را تا جایی که لازم است باز کنید و پایه جلو جک را روی درب ثابت کنید. با ثابت شدن پایه عقب و جلو یک بار در را باز و بسته کنید تا از درست نصب شدن آن اطمینان حاصل کنید. برخی از جک ها می تواند به صورت معکوس نیز باز شوند. نصب این مدل از جک ها همانند سایرین است.

تعمیر جک پارکینگ دولنگه

شما باید هر 2 الی 3 ماه یک بار جک پارکینگ دولنگه را چک کنید. سعی کنید در هر بازدید به سرعت حرکت جک دقت کنید. اگر در هنگام باز و بسته شدن درب صدایی شنیدید حتما برای چکاپ کامل از یک متخصص کمک بگیرید. در جک های پارکینگی دو لنگه هیدرولیکی حتما نشت روغن را چک کنید. از دیگر مواردی که باید به آن دقت کنید وضعیت لولای درب و روان باز و بسته شدن درب است. عملکرد سایر قسمت ها مثل چراغ های هشدار دهنده و چشم الکتریکی نیز باید با دقت بررسی شود. اگر اختلالی در هر یک از موارد بالا مشاهده کردید هر چه زودتر با متخصصین تعمیر جک درب پارکنیگ مشورت کنید چرا که ممکن است یک قطعه نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *