اشتراک گذاری

تعویض موتور کرکره

در این مقاله با روند تعویض موتور کرکره برقی آشنا می شوید. کرکره برقی هم مثل دیگر دستگاه های الکترونیکی، یک موتور دارد که بر اثر نوسان برق و دیگر عوامل، آسیب دیده یا می سوزد. البته منظور از سوختن موتور کرکره، از کار افتادن مدار کنترل آن است. این مسئله موجب از کار افتادن موتور می شود و به دنبال آن باید اقدام به تعویض‌موتورکرکره در اولین فرصت کنید. البته تعمیر موتور هم در شرایطی امکان پذیر است که در ادامه آن شرایط را نیز توضیح می دهیم.

تعویض موتور کرکره

هزینه تعویض موتور کرکره

به طور کلی وقتی میزان و نوع خرابی کرکره برقی به گونه ای باشد که تکنسین تصمیم به تعویض موتور آن بگیرد، باید منتظر هزینه های نسبتا بالا بود. با این حال هزینه تعویض‌موتور‌کرکره به عوامل مختلف دیگری هم بستگی دارد. مثلا اگر فقط مدار کنترل از کار افتاده باشد، باید دید که مدار از نوع باتری است یا خیر.

مدارهایی که باتری هستند، هزینه تعمیر و تعویض بالاتری در مقایسه با مدارهای ساده و معمولی دارند. اما اگر موتور به طور کامل از کار افتاده باشد، باید این قطعه را به طور کامل تعویض کرد که قطعا هزینه بالایی دارد.

آیا تعمیر این موتور امکان پذیر است؟

اگرچه روش رایج برای رفع برخی از مشکلات کرکره برقی، تعویض موتور کرکره است، گاهی هم می توان این قطعه را ترمیم کرد. گاهی موتور از کار نیفتاده و قطعات آن نسوخته اند و مسئله مربوط به سیم پیچ است. در این صورت می توان با تعویض سیم پیچ، به تعمیر موتور کرکره امیدوار بود.

اما باید بدانید که تعمیر موتور کرکره برقی چندان توصیه نمی شود. این کار درواقع نوعی ریسک است و احتمال خرابی مجدد موتور در آینده نزدیک بسیار بالاست. از طرفی سیم پیچی مجدد موتور نیاز به مهارت بالایی دارد و اگر درست انجام نشود، عمر کاری این قطعه را کاهش می دهد.

مطالب بیشتر: باز و بسته کردن درب اتوماتیک در زمان قطعی برق

نحوه تعویض موتور کرکره برقی

تعویض‌موتور‌کرکره ساید

تعویض‌موتورکرکره به روش های مختلفی انجام می شود که بستگی به نوع و مدل موتور دارد. تعویض موتورهای ساید با سرعت بسیار بالایی انجام می شود و علت آن هم ساختار این نوع موتور است. البته اگر صفحه های کناری که موتور کرکره روی آنها سوار می شود با سیستم جدید سازگار نباشند، هزینه تعویض بالاتر خواهد بود.

تعویض موتور توبلار

تعویض‌موتورکرکره برای موتورهای توبلار، پیچیده تر و البته پرهزینه تر است. روند کار به این ترتیب است که موتوری که داخل شفت یا لوله کرکره قرار دارد، در شرایطی که تیغه های کرکره روی آن قرار دارند باز می شود. در مرحله بعدی، موتور  جدید روی آن سوار می شود.

تعویض موتور کرکره توبلار با موتور ساید

برخی از تعمیرکاران برای تعویض‌موتورکرکره توبلار از موتور ساید استفاده می کنند. این کار با هدف کاهش هزینه ها انجام می شود اما کار اصولی و درستی نیست. به این دلیل که فشار مضاعف به موتور وارد می شود و به زودی این قطعه از کار می افتد.

تعویض موتور سانترال

آخرین روش تعویض‌موتورکرکره، مربوط به تعویض‌موتور‌سانترال است. نکته مهم این روش این است که موتور سانترال منسوخ شده و دیگر نمی توان مدل جدید آن را پیدا کرد. بنابراین معمولا موتور ساید را جایگزین این نوع موتور می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *