اشتراک گذاری

تعمیر کرکره برقی

تعمیر کرکره برقی از جمله خدمات تخصصی است که کیفیت بالای ارائه سرویس های مربوط به آن تنها در یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر امکان پذیر است. این کار  به مهارت، تجربه و ابزارآلات تخصصی نیاز دارد. تمام این موارد را می توان در مرکزی معتبر مانند مرکز سخت افزار ایران با وجود مجرب ترین و با سابقه ترین تکنسین ها دریافت کرد.

اما تعمیرات کرکره برقی دقیقا شامل چه مواردی می شود و چه مشکلاتی در این کرکره ها می تواند برای کاربران دردسر ساز شود؟ در واقع تعمیر کردن کرکره های برقی باید بر اساس قطعات مختلف آن ها و مشکلی که در این کرکره ها ایجاد شده انجام شود. برای بررسی کامل تر تمام این سوالات، بهتر است اول ببینیم کرکره های برقی چه ساختار و عملکردی دارند تا بر این اساس نکات مهم تعمیر کرکره برقی را بررسی کنیم

تعمیر کرکره برقی

مشکلات کرکره برقی و تعمیر آن

یکی از مشکلات رایج کرکره برقی عدم باز یا بسته شدن کامل آن است. تعمیر کرکره برقی با دانستن مشکلات متداول آن راحت تر خواهد بود. به عنوان اولین قدم باید بررسی شود که آیا منبع تغذیه واقعاً روشن است یا خیر. برای مشاهده آن باید چراغ دوباره روشن و خاموش شود. در این صورت باید از برطرف شدن مشکل کرکره برقی اطمینان حاصل شود. اگر بعد از بررسی این مسئله، هنوز مشکل ادامه دارد، باید راه حل دیگری را دنبال کرد. به هنگام تعمیر کرکره برقی باید مشکل آن به صورت دقیق بررسی شود تا ماهیت مشکل به درستی شناسایی شود.

گرم شدن کرکره برقی یکی دیگر مشکلات کرکره برقی است. این مشکل به دلایل مختلفی به وجود می آید. اگر کرکره برای مدتی مداوم مورد استفاده قرار گرفته باشد، داغ می شود و در نهایت می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. در این صورت باید کمی صبر کرد تا کرکره برقی سرد شود و بعد از آن دوباره به کار گرفته شود.

در صورتی که کرکره به درستی حرکت نمی کند، باید روغن کاری شود. در این شرایط ممکن است که به هنگام کار صداهای ناخوشایندی هم ایجاد شود. تنها با روغن کاری و بدون نیاز به تعمیر کرکره برقی، این مشکل برطرف خواهد شد. در صورتی که مشکل به این راحتی برطرف نشد، باید عیب یابی کرکره برقی توسط تکنسین تعمیرات درب اتوماتیک انجام شود.

شرایط تعمیر کرکره اتوماتیک

کرکره های اتوماتیک بر اساس سنسورها عمل می کنند و هنگامی که این سنسورها کثیف یا ناهموار می شوند، می تواند منجر به خاموش شدن آن ها در نیمه راه شود. در این صورت نباید اقدامی برای تعمیر کرکره برقی انجام داد. برای رفع این مشکل باید اطمینان حاصل شود که سنسورها در یک راستا قرار دارند، از هرگونه آلودگی تمیز هستند و از نظر ساختاری آسیب ندیده اند.

اگر کرکره برقی معیوب است، باید درایو کرکره تنظیم شود و تنظیم جدیدی روی موتور انجام شود. در مورد پرده های الکترونیکی، باید در واحد کنترل الکترونیکی عیب یابی صورت بگیرد. به هنگام تعمیر موتور برقی، اگر موتور سر و صدا دارد و یا حتی هیچ صدایی ایجاد نمی کند، برای عیب یابی کرکره برقی موتور باید برداشته شود زیرا در این صورت قطعاً یک نقص عمده وجود دارد.

هرگونه مشکل کوچک در یک کرکره برقی یا درب اتوماتیک می تواند امنیت محل کار و منزل را به خطر بیندازد؛ بنابراین بسیار مهم است که تعمیر کرکره برقی و تعمیر درب اتوماتیک در اسرع وقت انجام شود. از آنجا که کرکره از قطعات پیچیده مختلفی تشکیل شده است، دلایل زیادی می تواند در عملکرد آن خلل ایجاد کند. برای تشخیص دقیق باید تمام قطعات مورد بررسی قرار بگیرند

مراحل و ضوابط تعمیر کرکره اتوماتیک

در برخی موارد برای تعمیر کرکره برقی نیاز به تخصص نیست و به راحتی می توان مشکل را برطرف کرد اما در مواردی مشکل جدی تر است باید از تکنسین کمک گرفته شود.

مشکلات و خرابی کرکره برقی عمدتاً به دلایل زیر است:

 • گیر کردن به هنگام باز و بسته شدن
 • خرابی موتور
 • ایجاد سر و صدای زیاد
 • عمل نکردن به ریموت

در صورت باز و بسته نشدن کرکره برقی باید ساختار درب کرکره بررسی شود، زیرا ممکن است مشکلی مانند فرورفتگی وجود داشته باشد که مانع از باز و بسته شدن کرکره برقی می شود. در این صورت تعمیر کرکره برقی به راحتی انجام می شود. این فرو رفتگی معمولاً در کرکره های تجاری و صنعتی که لیفتراک ها و سایر ماشین آلات سنگین در آن فعالیت می کنند، کاملاً معمول است.

فرورفتگی های کوچکتر برای کرکره ممکن است مشکلات بزرگی ایجاد نکنند اما برای صدمات بیشتر ناشی از ماشین آلات سنگین، ریل پایین احتیاج به تعویض دارند. به هنگام تعمیر کرکره برقی باید دقت زیادی به خرج داد زیرا در صورت رعایت نکردن مشکلات بیشتری ایجاد می شوند. از این رو در صورت خرابی نباید مجدداً از آن استفاده کرد تا زمانی که مشکل برطرف شود.

تعمیر قطعات کرکره برقی

ایجاد گرد و غبار یا آوار باعث می شود که کرکره شما حرکات نامنظمی ایجاد کند، به آرامی حرکت کند یا درب را کاملاً متوقف کند. استفاده از برس سفت برای پاک کردن مسیرها و استفاده از روغن به روان تر شدن کرکره کمک می کنند. اگر بعد از این کار همچنان مشکلات ادامه دارند، ممکن است که تراز بندی درب مشکل داشته باشد و باید تعمیر کرکره برقی توسط متخصص انجام شود.

در صورتی که موتور به خوبی کار نکند، باید منبع تغذیه بررسی شود. از دست دادن قدرت می تواند مشکل عملکرد کرکره برقی را ایجاد کند و مانع از کارکرد صحیح آن شود. فیوزهای صفحه کنترل و صفحه قطع کننده برق باید مورد بررسی قرار گیرند. اگر منبع تغذیه خراب باشد، در صورت نیاز، پشتیبان گیری باتری باعث حرکت موقت کرکره می شود. در این صورت قبل از تعمیر کرکره برقی می توان از باتری پشتیبان استفاده کرد.

 خرابی موتور یک خطای رایج در کرکره است که می تواند منجر به خرابی کامل شاتر شود، در این صورت موتور نیاز به تعمیر یا تعویض دارد و باید تشخیص داده شود که تعمیر موتور کرکره برقی مشکل را برطرف می کند یا خیر. در این بین باید اطمینان حاصل شود که ارزیابی دقیق بر روی کرکره و موتور آن صورت گرفته است.

تعمیرات کرکره برقی

دلایل عمده خرابی کرکره های برقی چیست؟

برای تعمیرات کرکره برقی باید با مشکلاتی که ممکن است برای این ورودی ها ایجاد شود و مهم تر از آن، دلایل بروز این مشکلات آشنا بود. مهم ترین دلایل خرابی کرکره های برقی را می توان در موارد زیر جست و جو کرد:

 • کار نکردن کرکره برقی به دلیل تمام شدن باتری سنسور های فرستنده
 • خرابی سنسور های چشمی
 • به هم خوردن تراز و تنظیمات کرکره های برقی و نصب نادرست این کرکره ها
 • خرابی و بروز مشکل در فرستنده کرکره برقی
 • مسدود شدن مسیر حرکت کرکره برقی
 • شکستگی فنر کرکره برقی
 • بروز مشکلاتی در مدار ها و جریان برق ورودی به کرکره برقی
 • قفل شدن دستی درب کرکره برقی
 • به هم خوردن تنظیمات باز و بسته شدن درب کرکره برقی
 • خرابی و از کار افتادن موتور کرکره برقی

نحوه تشخیص خرابی کرکره برقی

کرکره های صنعتی و برقی به گونه ای طراحی شده اند که هر کدام کدهای مختلفی را به هنگام خرابی نشان می دهند. در این صورت می توان گفت برای هر ایرادی در کرکره برقی خطاهای مختلفی وجود دارند. به طور مثال، باز و بسته نشدن کرکره، مشکلی عملکرد کرکره برقی است که می توان آن را به نوار لاستیکی پایین کرکره نسبت داد. در صورت دریافت خطا می توان تعمیر کرکره برقی را شروع کرد.  

با گذشت زمان، این نوار می تواند از بین برود و مخصوصاً در هوای سرد انعطاف پذیری آن کم شود. یک راه حل سریع و آسان ماساژ لاستیک برای باز کردن سنسور در صورت خراب شدن است.

خطای دیگر مربوط به کمبود باتری است. در این صورت سنسور و باتری باید مورد بررسی قرار بگیرند. در عیب یابی کرکره برقی، تشخیص مناسب نقش مهمی را ایفا می کند.

در صورت مشکوک بودن به خرابی باتری، باید بر روی آن ضربه زده و ولتاژهای باتری مورد بررسی قرار گیرند. البته باید کرکره برای مدتی نگه داشته شود. بعد از آن می توان باتری را به راحتی تعویض کرد. به هنگام تعمیر کرکره برقی باید دقت کرد که به قطعات دیگر کرکره ضربه یا آسیب وارد نشود. در این صورت خسارت های زیادی به کرکره وارد می شود.

تعمیر وتعویض تیغه کرکره برقی

تیغه یکی از قطعاتی است که باید به هنگام تعمیر کرکره برقی مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که مشکل باز و بسته شدن وجود داشته باشد، باید این قطعه هم مورد بررسی قرار گرفته و بعد تعویض شود. معمولاً قطعاتی مثل تیغه باید بعد از مدتی تعویض شوند و برای تعویض هم باید از قطعات اورجینال و مناسب استفاده کرد.

 در صورتی که قطعات خراب در زمان مناسب تشخیص داده نشوند، ممکن است که مشکل عملکرد کرکره برقی بیشتر شده و در نهایت منجر به از کار افتادن آن شود. به همین دلیل بهتر است که در وهله اول برای تعمیر کرکره برقی و تشخیص مشکل از تعمیرکاران مجرب گرفته شود. خرابی موتور هم یکی از دلایل باز و بسته نشدن کرکره برقی است که هزینه تعمیر آن بیشتر خواهد بود. استفاده از قطعات اورجینال به هنگام تعویض هم باید در نظر گرفته شود.  

نگهداری و تعمیر کرکره اتوماتیک

کرکره برقی یکی از وسایلی است که به سرعت ممکن است خراب شود. بسیاری از ایرادات منجر به خرابی کامل و اختلال در عملکرد آن می شوند؛ بنابراین باید در زمان مناسبی برای تشخیص و عیب یابی آن اقدام شود. در تعمیر کرکره برقی فرقی ندارد که مشکل مربوط به کدام قطعه است. در هر صورت ممکن است که کرکره دیگر حرکت نکند.

تشخیص و عیب یابی باید توسط متخصص فنی صورت بگیرد. در این بین در صورتی که کرکره برقی در فواصل زمانی معین تمیز شود، دیگر مشکلات زیادی برای آن به وجود نخواهد آمد؛ بنابراین نگهداری مناسب کرکره برقی باید مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این باید نکات ایمنی هم به هنگام استفاده از آن رعایت شود. 

برای نگهداری از کرکره برقی باید به صورت مکرر از روغن های مناسب استفاده کرد. این کار باعث می شود تا عمر دستگاه بیشتر شود. البته می توان گفت که این کار باعث افزایش مقاومت کرکره برقی خواهد شد. تعمیرکاران هم برای تعمیر کرکره برقی، در صورت بروز مشکل باز و بسته نشدن، از روغن مناسب برای کرکره مورد نظر استفاده می کنند.

یکی از اشتباهاتی که به هنگام نصب کرکره برقی صورت می گیرد، تراز نشدن آن است. در این شرایط نمی توان انتظار داشت که درب به خوبی باز و بسته شود. در این شرایط برای تعمیر کرکره برقی، باید تکنسین ها اقدام به تراز کردن آن کنند. در صورتی که به هنگام باز و بسته کردن درب، به آرامی و یا با سرعت زیادی کرکره حرکت کند، باید مشکل بررسی شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *