اشتراک گذاری

آموزش نحوه تنظیم کردن جک های دولنگه نسبت به هم و عدم برخورد آن ها حین بسته شدن

امروزه در اکثر ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری به جای درب های قدیمی از انواع درب های اتوماتیک استفاده می شود. این درب ها که کاربری راحت تری دارند، موجب افزایش امنیت ساختمان هم می شوند و استفاده از آن ها بسیار رایج شده است. درب های اتوماتیک انواع مختلفی دارند که هر یک بنا به نوع و کاربرد ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها کرکره ای هستند، برخی شیشه ای و برخی نیز دارای جک های بازویی یا برقی برای باز و بسته شدن هستند. درب های اتوماتیک که با جک کار می کنند دارای دو نوع تک لنگه و دو لنگه هستند.

در خصوص انواع درب های دو لنگه نحوه درست نصب و تنظیم کردن جک های دو لنگه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر نصب جک درب پارکینگ یا تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه به درستی انجام نشود، در عملکرد درب اختلالات زیادی ایجاد می شود. از این رو باید حتما از یک مرکز معتبر برای نصب و تنظیم کردن جک های دو لنگه درب های اتوماتیک کمک گرفت. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیراتی معتبر است که می توان از آن ها برای نصب، سرویس، تعمیر و عیب یابی انواع درب های اتوماتیک کمک گرفت.

تنظیم کردن جک های دو لنگه

در صورت عدم تنظیم درست جک های دو لنگه چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

این درب ها برای راحتی و امنیت ساختمان هستند بنابراین باید به درستی کار کنند. برای این که این درب ها به درستی کار کنند، باید تنظیم کردن جک های دو لنگه به درستی انجام شود. در صورتی که کوچک ترین بی دقتی در تنظیمات این جک ها صورت بگیرد، ساکنین با مشکلات مختلفی مواجه می شوند که مهم ترین آن هم برخورد کردن دو لنگه درب حین بسته شدن است.

تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه اهمیت زیادی دارد و باید دقیقا فاصله زمانی بسته شدن آن ها به درستی تنظیم و اعمال شود. تنظیمات دقیق زمان بسته شدن لنگه های درب اتوماتیک خصوصا برای زمانی اهمیت دارد که قرار است این درب ها به صورت اتوماتیک باز و بسته شوند.

نحوه تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه

با توجه به اهمیت تنظیم دقیق زمان باز و بسته شدن درب های اتوماتیک، می توان از دو روش برای تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه درب های اتوماتیک استفاده کرد. برای تنظیم کردن جک های دو لنگه هم می توان از گزینه دکمه تایمر در مدار فرمان استفاده کرد هم این که تنظیم زمان بسته شدن جک های دو لنگه را با استفاده از دکمه Dip Switch انجام داد. البته قطعا بهتر است در صورت عدم آشنایی با ساختار درب های اتوماتیک و تنظیمات آن ها از یک مرکز تخصصی عیب یابی و تعمیر درب اتوماتیک کمک گرفت. با این حال در ادامه نحوه تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه با هر یک از این روش ها را توضیح می دهیم.

تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه با استفاده از دکمه تایمر مدار فرمان

همان طور که از نام آن هم مشخص است، در این روش برای تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه باید از مدار فرمان کمک گرفت. در مدار فرمان می توان بخش های مختلف و عملکرد های متفاوت درب های اتوماتیک را تنظیم کرد. یکی از این موارد، تنظیم زمان باز و بسته شدن درب های اتوماتیک است. با تنظیم کردن جک های دو لنگه با دقت بالا می توان عملکرد آن ها حین باز و بسته شدن نسبت به هم را به درستی تنظیم کرد.

برای انجام این تنظیمات باید از دکمه تایمر استفاده کرد. با استفاده از این دکمه می توان تایم های مختلف را مشاهده کرد و بعد از تعیین زمان مورد نظر با فشار دادن این دکمه زمان باز و بسته شدن جک های دو لنگه را ثبت کرد. فاصله زمانی که هر دو لنگه درب باز یا بسته می شوند، فاصله ای است که دو مرتبه دکمه تایمر را فشار می دهید.

استفاده از Dip Switch برای تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه

در روش بعدی از دیپ سوییچ برای تنظیم کردن جک های دو لنگه استفاده می شود. این دکمه نیز روی مدار فرمان است. در مدار فرمان درب های اتوماتیک سه عدد از این دیپ سوییچ ها وجود دارد که می توان از آن ها برای تنظیم زمان دقیق باز و بسته شدن جک درب های اتوماتیک کمک گرفت.

اما برای این که بتوان از این روش زمان باز و بسته شدن جک های دو لنگه نسبت به یک دیگر را تنظیم کرد، باید از دیپ سوییچی استفاده کرد که اختصاصا برای این منظور روی مدار فرمان قرار داده شده است. با فعال کردن این دکمه، زمان بسته شدن خودکار دو لنگه درب نسبت به هم به درستی تنظیم شده و دیگر جک ها به هم برخورد نمی کنند.

نکات مهم تنظیم باز و بسته شدن جک های دو لنگه

در خصوص نحوه درست تنظیم کردن جک های دو لنگه نسبت به هم باید در نظر داشت که در مورد درب هایی با شاخصه های متفاوت ممکن است این پروسه کمی متفاوت باشد. با این حال معمولا اساس روش ها یکی است. برای نمونه در درب های پیشرفته تری که یک نمایشگر دارند، می توان تنظیم بسته شدن جک های دو لنگه را در منوی موجود در این ال سی دی انجام داد.

از طرفی تعیین مدت زمان بسته شدن درب ها نیز باید متناسب با نوع ساختمان و میزان تردد ماشین ها انجام شود. در نهایت نیز باید سرویس های منظم درب های اتوماتیک را در بازه های زمانی انجام داد تا مشکلات احتمالی مانع عملکرد درست جک های دو لنگه در زمان باز و بسته شدن درب اتوماتیک نشود.

تعمیرات اختصاصی جک درب های ریموت دار یکی از موارد حائز اهمیتی است که اگر به موقع و در مراکز معتبر انجام نشود، می تواند تمامی کارکرد درب ریموت دار را تحت تاثیر قرار داده و مانع عملکرد نرمال آن شود. برای انجام هر گونه تنظیماتی نیز بهتر است قبل از هر کاری، دستورالعمل های مربوط به همان درب ریموت دار مطالعه و بررسی شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *