اشتراک گذاری

بررسی انواع مشکلات رایج جک پارکینگ

جک ها قطعات یا وسایلی هستند که برای تبدیل یک درب معمولی پارکینگ به یک درب اتوماتیک و ریموت دار استفاده می شوند. این محصولات انواع بسیار متفاوتی دارند و هر یک را بر اساس کاربرد و نوع درب مورد نظر، انتخاب و خریداری کرد. با وجودی که با نصب جک بر روی درب پارکینگ، مزیت های زیادی را به دست می آوریم و کار برای ساکنین راحت تر خواهد شد، اما با این وجود استفاده از جک هایی که درب ها را اتوماتیک می کنند بدون دردسر هم نیست و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. جک ها هم ساختار هایی آسیب پذیر دارند و در بسیاری از موارد، مشکلات و خرابی های زیادی در این قطعات دیده می شود. در این جا می خواهیم با بررسی برخی از انواع مشکلات رایج جک پارکینگ، راهکار هایی را برای مراقبت و نگهداری از این محصولات ارائه دهیم.

مشکلات رایج جک پارکینگ

مشکلات رایج جک پارکینگ متناسب با نوع جک ممکن است متفاوت باشد

جک هایی که برای درب های پارکینگ و ریموت دار کردن آن ها مورد استفاده قرار می گیرند، انواع متفاوتی دارند. از این رو مشکلات رایج جک پارکینگ نیز متناسب با نوع جک مورد استفاده روی درب ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. انواع جک های بازویی، جک های برقی، جک های هیدرولیکی، جک های ریلی و جک ها کرکره ای از انواع جک هایی هستند که روی درب ها نصب شده و آن ها را به درب هایی اتوماتیک تبدیل می کنند. هر یک مشخصه ها و عملکردی متفاوت دارند و به این ترتیب رایج ترین مشکلات جک پارکینگ در هر یک ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشد. 

یکی از رایج ترین مدل های مورد استفاده در بیشتر درب های پارکینگ، انواع جک های بازویی و برقی است که در این جا به بررسی مشکلات رایج این مدل ها می پردازیم. البته اکثر این مشکلات به شکلی در دیگر مدل ها نیز به صورت مشابه مشاهده می شوند که شاید راهکار تعمیری و رفع آن ها تا حدودی تفاوت داشته باشد.

مشکلات رایج جک پارکینگ از نوع جک های بازویی و برقی به صورت کلی شامل چه مواردی می شود؟

اگر بخواهیم از رایج ترین مشکلات جک پارکینگ سخن بگوییم، باید ابتدا این مساله را در نظر بگیریم که یک جک از جزئیات و قسمت های متفاوتی تشکیل شده که مشکلات و ایراد های ایجاد شده در آن بر اساس بروز مشکل در هر یک از این اجزا متفاوت خواهد بود. قطعاتی از جمله ریموت، فلاشر، بازو ها، سیم کشی های برق، مدار فرمان، سنسور ایمنی و برد و موتور از جمله مهم ترین این قطعات و جزئیات محسوب می شوند. به صورت کلی مشکلات رایج جک پارکینگ که ممکن است با آن مواجه شویم، شامل موارد زیر است:

 • درب ها با فشردن دکمه ریموت باز یا بسته نمی شوند
 • درب ها به صورت ناگهانی باز و بسته می شوند
 • درب به صورت نیمه باز مانده و موتور همچنان کار می کند
 • درب ها به صورت کامل باز یا بسته نمی شوند
 • بازو های جک شکسته اند
 • تنظیمات زمان بندی باز و بسته شدن لنگه های درب پارکینگ به هم ریخته است
 • تنظیمات مربوط به زمان بسته شدن خودکار درب پارکینگ به هم خورده و درب به صورت خودکار بسته نمی شود
 • بروز مشکلاتی در سنسور ایمنی درب اتوماتیک
 • بروز مشکلاتی در برد جک
 • باز شدن نصف و نیمه بازو های جک
 • بروز مشکل در سیستم برقی جک
 • خرابی و بروز مشکل در خازن و استارتر جک
 • قطع شدن و بروز مشکل در برق ورودی به جک
 • عدم کاکرد خلاص کن جک در زمان قطع شدن جریان برق

هر یک از این موارد می تواند به دلایل متعددی ایجاد شوند و تنها یک عامل را نمی توان برای بروز هر یک از این مشکلات رایج جک پارکینگ در نظر گرفت. در ادامه برخی از مهم ترین این مشکلات و دلایل بروز آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

یکی از رایج ترین مشکلات جک پارکینگ؛ باز و بسته نشدن درب است

در میان مشکلات متعددی که ممکن است در عملکرد جک نصب شده روی درب پارکینگ با آن مواجه شوید، عدم باز یا بسته شدن درب یکی از موارد رایجی است که بیشتر مواقع با آن مواجه می شویم. این امر می تواند به دلایل متعددی رخ دهد. گاهی اوقات تنها دلیل بروز مشکل در ریموت است. خراب شدن ریموت یا تمام شدن باتری آن می تواند دلیل عدم باز و بسته شدن درب پارکینگ باشد.

 گاهی نیز سنسور های ایمنی دچار مشکل شده اند و به هر دلیلی ارتباط میان ریموت و سنسور ها قطع شده است. حتی وجود یک مانع در برابر سنسور های ایمنی درب پارکینگ نیز می تواند باعث بروز این حالت شود. در نتیجه بهتر است سنسور ها را بررسی کرده و از عدم وجود هر مانعی در برابر آن ها اطمینان حاصل کنید و از کارکرد درست آن ها نیز مطمئن شوید. دیگر دلایل عمده بروز این حالت به عنوان یکی از مشکلات رایج جک پارکینگ شامل مواردی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

خرابی و بروز مشکل در سیستم مرکزی

خرابی ریموت را می توان یکی از ساده ترین مشکلات رایج جک پارکینگ در نظر گرفت. اما همیشه باز و بسته نشدن درب پارکینگ مربوط به خرابی و بروز مشکل در این بخش ها نیست و مشکل جدی تری در سیستم وجود دارد. هر جک دارای یک سیستم مرکزی است. در این سیستم یک سری مدار ها، سیم کشی ها، برد، فیوز و بخشی به نام رله وجود دارد. هر یک از این اجزا می توانند خراب شده و در نتیجه آن باز و بسته شدن درب به درستی صورت نگیرد.

 برای بررسی این که آیا مشکل ایجاد شده در جک مربوط به این مجموعه است یا خیر، باید با فشردن دکمه ریموت، به صدایی که سیستم شنیده می شود، گوش کنید. شنیده نشدن صدای رله می تواند نشان دهنده بروز مشکل در این بخش باشد. همچنین ممکن است فیوز این سیستم مرکزی دچار مشکل شده باشد. در نهایت خرابی مابقی بخش ها اعم از سیم کشی ها، مدار ها و برد سیستم، هر یک می تواند عامل بروز یکی از رایج ترین مشکلات جک پارکینگ شما باشد.

بروز مشکل در سیستم های برقی جک

یکی دیگر از دلایل بروز مشکل باز و بسته نشدن درب پارکینگ، بروز مشکلاتی در سیستم برقی منتهی به جک است. فیوزی که این جریان را تامین می کند و سیم کشی هایی که انتقال دهنده این جریان برق هستند، در صورت خرابی و قطع شدن مانع از عملکرد جک شده و درب ها باز و بسته نمی شوند.

 علاوه بر این قسمت ها، جریان های برقی و فیوز هایی که در مدار فرمان وجود دارند نیز در صورت خرابی و قطع شدن، می تواند دلیل بروز این حالت باشند. حتی شکستگی و خرابی خود جک نیز می تواند یک دلیل مهم باشد. به هر حال باز و بسته نشدن یا به عبارتی باز نشدن درب که به معنی از کار افتادن عملکرد جک است، یکی از مشکلات رایج جک پارکینگ است که باید به درستی عیب یابی شده و مشکل آن برطرف شود.

چرا درب پارکینگ به صورت کامل باز یا بسته نمی شود؟

در خصوص بررسی این حالت که می توان آن را نیز به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات رایج جک پارکینگ در نظر گرفت، باید مشکل را در خود جک ها بررسی کرد. در برخی موارد دلیل بروز این مشکل، ضعیف شدن یا بروز مشکل در خازن و استارتر جک است و به این ترتیب جک درست عمل نمی کند. 

دلیل دیگری که می توان برای بروز این مشکل در عملکرد جک ها به آن اشاره کرد، عدم سرویس و روغن کاری منظم لولا های درب  است. جک ها برای کاکرد درست خود نیاز به روان بودن دارند و این کار با روغن کاری لولاهای درب به دست می آید. بروز مشکل در موتور جک و داغ شدن بیش از حد این قطعه، بهم خوردن تنظیمات مدار فرمان جک و مواردی از این قبیل عامل بروز یکی از مشکلات رایج جک پارکینگ محسوب می شوند.

عدم باز شدن کامل جک ها به چه دلیلی است؟

یکی دیگر از مشکلات رایج جک پارکینگ که می تواند بسیار جدی و مشکل ساز شود، حالتی است که یکی از جک های نصب شده روی درب، به صورت نصفه باز شود. این مشکل هم به مراتب در جک های الکترومکانیکی دیده می شود. باز هم باید در این حالت مشکل را در سیستم برقی جک جست و جو کرد. ممکن است سیمی که در انتهای همان جک قرار گرفته و مسئول باز شدن جک است، نیمه قطع شده و آسیب دیده باشد. در ادامه باز هم بروز مشکل در خازن و استارتر جک و همچنین بروز اختلال در سیستم برد و مدار فرمان جک می تواند عامل بروز این مشکل باشد.

چگونه از بروز مشکلات رایج جک پارکینگ جلوگیری کنیم؟

خرابی و بروز هر مشکلی در جک ها در بسیاری از موارد اجتناب ناپذیر است. اما برخی راهکار ها می تواند تعداد دفعات بروز مشکل و زمان آن را به تعویق انداخته و طول عمر مفید عملکرد جک را افزایش دهد. علاوه بر این، برخی از راهکار ها نیز می تواند از بروز مشکلاتی که در پی برخی از اختلالات اولیه ایجاد می شوند، جلوگیری کند. سرویس های دوره ای و روغن کاری لولا های درب یکی از راهکار های تاثیر گذار در حفظ عملکرد جک است. علاوه بر این، بالانس بودن درب های پارکینگ نیز روی عملکرد درست جک و جلوگیری از رایج ترین مشکلات جک پارکینگ، تاثیر زیادی دارد.

جک هایی که در سیستم مدار فرمان آن ها از یک ال سی دی دیجیتالی استفاده شده که عیب ها و ارور های سیستم را نمایش می دهد، می تواند در رفع سریع تر مشکل و عیب یابی دقیق تر آن تاثیر داشته باشد. استفاده از سنسور ها و سیستم های ایمنی روی جک که مانع از برخورد آن با اشیایی که در برابر آن ها قرار دارد می شود نیز در جلوگیری از بروز برخی از مشکلات رایج جک پارکینگ بی تاثیر نیست. در نهایت برای سرویس کردن، عیب یابی سیستم جک و انجام تعمیرات مورد نیاز برای رفع مشکلاتی که در آن ایجاد شده است، حتما از افراد حرفه ای و مراکز تخصصی تعمیر جک درب پارکینگ کمک بگیرید.

 

5 مورد از مشکلات رایج جک درب پارکینگ

جک درب پارکینگ یک سیستم دیجیتالی ساده اما کاربردی است. این سیستم ممکن است در طول روز بارها مورد استفاده ی ساکنین یک ساختمان قرار بگیرد. بنابراین استهلاک همواره ساختار فنی جک درب پارکینگ را تهدید می کند. در مقاله ی پیشرو قصد داریم به بررسی 5 مورد از مشکلات رایج جک درب پارکینگ بپردازیم. اگر از جک های اتوماتیک درب پارکینگ استفاده می کنید، این مقاله برای شماست تا با راه های رفع ایرادات احتمالی جک درب پارکینگ آشنا شوید.

 • بسته نشدن درب باز شده ی پارکینگ

یکی از مشکلات رایج جک درب پارکینگ، معضل بسته نشدن لنگه های در است. چنین اتفاقی معمولا ریشه در خرابی فتوسل (چشم ایمنی)‌ درب اتوماتیک دارد. ممکن است اختلالی در مدارها و سیم کشی آن  وجود داشته باشد. البته باید احتمال حضور مانع را هم در نظر بگیرید. حتما باید بررسی نمایید که عامل فیزیکی نظیر برگ درخت، کاغذ یا اسباب بازی کودکان مابین چشم ایمنی دو طرف درب قرار نگرفته باشد.

 • خرابی ریموت کنترل درب پارکینگ

خرابی ریموت کنترل یکی از اعضای اصلی مجموعه ی مشکلات رایج جک درب پارکینگ است. اگر ریموت شما کار نمی کند، ابتدا از سایر ساکنین ساختمان در مورد کارایی ریموت پرس و جو کنید. در صورتی که فقط ریموت شما از کار افتاده است، دقت کنید که هنگام زدن چراغ های ریموت، چراغ اصلی آن روشن می شود یا خیر. در صورتی که چراغ ریموت روشن نمی شود و یا نور ضعیفی دارد، نسبت به تعویض باتری ریموت اقدام کنید. اما اگر هنگام نور کامل چراغ ریموت شاهد کار نکردن آن هستید، از ادامه ی ارسال دستورات مختلف به درب بپرهیزید و با کارشناسان ما در نمایندگی جک درب پارکینگ تماس حاصل فرمایید.

 • گم شدن یا دزدیده شدن ریموت درب پارکینگ

گم شدن و یا دزدیده شدن ریموت درب پارکینگ نیز یکی از مشکلات نگران کننده ای است که احتمال دارد برای هر کاربری اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی بلافاصله نسبت به غیرفعال نمودن آن ریموت اقدام نمایید. زیرا بدین ترتیب امنیت ساختمان به خطر می افتد. برای غیر فعال سازی ریموت سرقت شده باید رسیور دستگاه را ریست کنید و پروسه ی کددهی جدید را برای ریموت های موجود انجام دهید. بهتر است برای این کار از تعمیرکار کمک بگیرید تا روند بازیابی ریموت ها به درستی طی شود.

 • گیر کردن لنگه های درب پارکینگ به یکدیگر

گیر کردن لنگه های در به یکدیگر پیش پا افتاده ترین مشکلی است که در لیست مشکلات رایج جک درب پارکینگ قرار می گیرد. گیر کردن لنگه های درب به دلیل اختلاف کم زمانی می باشد که بین حرکت لنگه شماره ۱ و لنگه شماره ۲ وجود دارد. البته خرابی لولا و فرسودگی آن نیز می تواند در پیدایش مشکل گیر کردن لنگه های درب دخیل باشد. بنابراین علاوه بر زمان دهی دوباره به لنگه های درب باید لولاهای درب را هم روان کرد

 • خرابی فلاشر درب پارکینگ

زمانی که فلاشر از کار می افتد باید لامپ فلاشر را تعویض کرد. این تعویض به خودی خود می تواند منجر به پیدایش مشکلات رایج جک درب پارکینگ شود. در صورت استفاده از لامپ با توان بالاتر از استاندارد، مرکز کنترل دستگاه  دچار آسیب خواهد شد. از طرفی می بایست هنگام بستن فلاشر به محل ست شدن درپوش آن دقت کنید. درپوش باید به درستی در محل اصلی خود قرار گیرد تا از نفوذ آب به داخل ساختار دیجیتالی جک درب پارکینگ جلوگیری شود. برای تعمیر فلاشر و یا تعویض سیم کشی های آن از خدمات نمایندگی جک درب پارکینگ استفاده کنید.

4/5 - (7 امتیاز)

19 پاسخ

 1. باسلام روش زمان دهی تایم درصورت گیر کردن لنگه های در به هم چگونه است لطفا وخواهشا راهنمایی بفرمایید
  ارادتمندشما

 2. آیا خلاص نمودن مکرر جک های درب پارکینگ مضرر است و باعث خرابی جک ها می شود یا خیر؟

 3. سلام .آیا باز ماندن طولانی درب پارکینگ جکدار باعث سوختن قطعات داخلی آن میشود

 4. سلام .اگر درب خروجی جکدار بسته شود و درب داخلی باز بماند .آیا باعث از کار افتادن بازوها و عدم کار کردن جک‌ها میشود

 5. سلام جک پارکینگ مدل سوزوکی 400 هردو لنگه باز میشهولی اهی اوقات لنگه 1 بسته نمیشود موتور زور میزنه ولی بسته نمیشه . بعد از یک باخلاص کردن درست میشه . ولی بعد یه مدت دوباره مشکل ایجاد میشه . لطفا راهنمایی نمایید.ممنون

  1. دوست عزیز جهت کسب اطلاعات با شماره های سایت (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 6. سلام
  وقت بخیر
  درب اپارتمانمان به صورت جکی و دو هاله باز میشود. مشکلی که داریم اینه که، دو ماشینی که پشت درب با فاصله حدود یک متر پارک میشوند برای ورود و خروج مشکل دارند.یعنی وفتی که میخوان از پارکینگشان خارج شوند ممکنه یهو یکی از بیرون ریموت را بزنه و درب ار بخوادباز کنه که ممکنه به ماشینشان که قصد بیرون آمدن از پارک را داره بخوره یا برعکسش، یکی از دو ماشین بعد اومدن در پارکینگ بخوان در قسمت پارک ماشین خودشان پارک کنند که این مستلزمه بسته بودنه درب ه که یهو باز یکی از بیرون درب را بخواد بازکنه
  چه سنسوری کار کنیم که ماشینو ببینه و نذاره تا درب باز یا بسته بشه که به ماشین بخوره

 7. با سلام بعنوان مدیر ساختمان باستحضار میرسانم
  برای اینکه از فاصله بیشتر با درب پارکینگ بتونیم ارتباط برقرار کنیم راهکار شما چیست،
  توضیح اینکه:
  متاسفانه ما برای این ارتباط بایستی خیلی ب درب پارکینگ نزدیک بشیم،و در موقع ورود و خروج از پارکینگ نیز بایستی ماشین خیلی ب درب نزدیک و یا در محلی پارک و پس از نزدیک شدن ب درب پارکینگ و اطمینان از باز و بسته شدن ،مبادرت ب ورود و یا خروج کنیم که این خود معضلی برای همسایگان شده است
  پیشاپیش از راهنمای شما سپاسگزارم

 8. باسلام
  درب متاسفانه بعد از رفتن برق و موقع برگشتن برق خود به خود باز میشود و تا زمانی که با ریموت نبندیم بسته نمیشود. لطفا راهنمایی کنید

  1. دوست عزیز جهت کسب اطلاعات با شماره های سایت (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 9. جک درب برقی یوتاب مدل ۶۸۹ را نصب کردیم اول کار می‌کرد نیم ساعت بعد علامت el میاره و کار نمیکنه علت اش چیست

  1. دوست عزیز جهت کسب اطلاعات با شماره های سایت (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 10. سلام وقت بخیر بصورت ناگهانی تمام ریموت ها عمل نمی‌کنند و درب پارکینگ باز نمیشود، از روی برد تمام ریموت ها رو پاک کردم و وقتی خواستم ست کنم ، ست نمیشوند، چندتا ریموت رو هم چک کردم ولی نشد، انگار ارتباط بین ریموت و برد قطع شده. میتونه از ماژول رسیور باشه؟! دکمه c روی برد را که میزنیم درها باز شده و بعد تایم معین بسته میشن مدل دستگاه الدو ۴۰۰

  1. دوست عزیز جهت کسب اطلاعات با شماره های سایت (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 11. سلام وقت به خیر اگه امکانش هست محبت میکنید پاسخ سوالم رو بدین.
  یکی دو روز پیش برای مجک پارکینگی کالیپسو نصب کردن
  الان دقت کردم موقع بسته شدن جک با مانع برخورد میکنه و استپ میکنه نه اینکه به صورت خودکار و موتور دستور توقف بده
  بعد از برخورد با مانع موتور جک دو سه ثانیه با صدا کار میکنه
  حتی موقع باز شدن یکی از لنگه ها با جدول برخورد میکنه
  نصاب میگه درسته مشکلی نداره

  واقعا مشکلی نداره؟

  متشکر

  1. سلام دوست عزیز روزتون به خیر
   در این خصوص تکنسین باید بررسی های لازم را انجام دهند. برای کسب اطلاعات لطفاً با یکی از شماره های (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید.

 12. با سلام دو روزکه نصب کردم و پیغام PH بر روی برد ظاهر شده و ریموت ها کار نمیکنه مدل جک بازویی پراستل 400 است و دفترچه راهنما هم نداشت و مشکل ساز شده و هردو چشمه کار میکند اما ریموت کار نمیکند

  1. سلام روزتون به خیر،
   برای اطلاع از مشکل و رفع آن با شماره های (54114 یا 54114-021) تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *