اشتراک گذاری

راهنمای نحوه نصب قفل برقی

قفل مناسب یکی از فاکتورهای اصلی درب است. قفل برقی یکی از پرکاربردترین قفل های موجود در سیستم های کنترل مدرن است. این قفل های توسط برق با ولتاژ کم شروع به کار می کنند. نحوه نصب قفل برقی با سایر قفل ها متفاوت است.  

نحوه نصب قفل برقی چگونه است؟

نصب انواع قفل برای درب های مختلف، متفاوت است. برای درب هایی که دارای قاب های فلزی توخالی هستند مانند اکثر درب های فلزی و چوبی، نصب قفل برقی بسیار مناسب است زیرا کاملاً ایمن، مقرون به صرفه و دارای قابلیت نصب آسان است. نحوه نصب قفل برقی با توجه به این که دارای یک دریچه لولایی است، باید مطابق با راهنما صورت بگیرد.   

یک قفل برقی می تواند به گونه ای برنامه ریزی شود که از ایمنی بیشتری برخوردار باشد. ایمنی در برابر خرابی بسیار حائز اهمیت است و به این معنی است که هنگام قطع برق، بتوان قفل را باز کرد. در برخی موارد بعد از قطعی برق مشکلاتی پیش می آید. اگر نحوه نصب قفل برقی به درستی صورت بگیرد، به هنگام خروج به راحتی با یک عمل چرخاندن دسته، درب باز خواهد شد.  

نصب قفل برقی

نحوه نصب قفل برقی الکترومغناطیسی

برای بسیاری از درب های ورودی ساختمان یا درب های شیشه ای، قفل ماگ مطمئن ترین گزینه است. قفل ماگ دارای دو جز است: یک آهنربای الکتریکی قدرتمند و یک آرماتور (یک صفحه فلزی). نحوه نصب قفل برقی به این صورت است که آهنربای الکتریکی در قاب درب نصب شده و آرماتور به درب متصل می شود بنابراین در هنگام بسته شدن درب با یکدیگر تماس خواهند داشت.  

استفاده از قفل برقی، امنیت باز و بسته شدن درب را بیشتر می کند. در این نوع قفل، بعد از قطع شدن برق، قفل باز خواهد شد، بنابراین دیگر مشکلی به هنگام قطعی برق وجود نخواهد داشت. هنگام نصب قفل، همچنین باید یک دستگاه خروجی برقی مانند دکمه خروج یا سنسور حرکت خروج نصب شده تا بتوان به صورت دستی هم قفل را باز کرد.  

دستگاه خروجی به طور موقت جریان برق را قطع کرده و اجازه می دهد تا قفل درب باز شود. نحوه نصب قفل برقی، تأثیر زیادی در عملکرد آن دارد بنابراین بهتر است که نصب آن توسط افراد متخصص صورت بگیرد. برای اطمینان از امنیت مناسب، همیشه علاوه بر قفل برقی، بهتر است که قفل دستی نیز نصب شود. در برخی موارد در هنگام قطع برق، درب تا زمان اتصال مجدد برق، قفل خواهد بود.  

نکات و نحوه نصب قفل برقی

نصب قفل برقی کاری است که بهتر است به قفل سازان حرفه ای و آموزش دیده، سپرده شود. ارائه دهندگان معتبر سیستم کنترل دسترسی، این قفل ها را نصب نمی کنند زیرا نصب این نوع قفل ها تجارت تخصصی است که نیاز به سال ها آموزش دارد. البته در صورت نیاز آشنایی با نحوه نصب قفل برقی، افراد دیگر هم می توانند نصب قفل برقی را انجام دهند.  

 • منبع تغذیه و اتصال قفل به برق باید بررسی شود بنابراین باید از اتصال برق اطمینان حاصل کرد.
 • برای نصب قفل برقی، باید ولتاژ کافی از سمت منبع تغذیه دریافت شود. ولتاژ باید 12 ولت باشد تا قفل به درستی کار کند.  
 • برق کمتر از 12 ولت منجر به عملکرد نامناسب و باز نشدن قفل خواهد شد.
 • برق بیش از 12 ولت، گرم شدن بیش از حد سیم و در نهایت سوختن آن را در پی دارد.  

سیم کشی قفل برقی

در وهله اول به هنگام نصب قفل برقی، باید اطمینان حاصل شود که آمپراژ برای جلوگیری از قطعی برق کافی است.  1/5 آمپر یا 3 آمپر برای کابل های طولانی مناسب است. نحوه نصب قفل برقی شامل نکاتی مربوط به قطعات مورد نیاز برای قفل برقی هم می شود. به این منظور باید اطمینان حاصل شود که ضخامت کابل مناسب است.

یکی از نکات مهم در مورد نحوه نصب قفل برقی، فاصله قاب و قفل است. باید اطمینان حاصل شود که فاصله توصیه شده بین قاب و بدنه قفل رعایت شده است تا بارگیری و تنظیم صحیح انجام شود. در هنگام استفاده از قفل برقی نکات زیر اهمیت دارند:

 • همه سیم ها دارای گودی بوده و همچنین در معرض دید و در دسترس نیستند.     
 • اگر فاصله بین قاب و بدنه قفل خیلی کم باشد، قفل گیر خواهد کرد.  
 • اگر فاصله بین قاب و بدنه قفل خیلی زیاد باشد، قفل بسته نمی شود و به درستی تنظیم نخواهد شد.   
 • فاصله مطلوب برای اکثر قفل های برقی 3 تا 4 میلی متر است.
 • فاصله مطلوب برای درب های آلومینیومی  2  تا 4/5 میلی متر است.  

مراحل نصب قفل برقی

 • ایجاد سوراخ در دو طرف درب

 برای شروع نصب، باید اطمینان حاصل شود که سیلندر رو به بالا قرار گرفته است. بعد از آن باید سوراخ هایی بر روی دو طرف درب ایجاد شود. این سوراخ ها به منظور قرار گرفتن قفل برقی بر روی درب ایجاد می شوند. نحوه نصب قفل برقی و اجرای آن باید با برنامه ریزی و اندازه گیری های دقیق صورت بگیرد.

 سوراخ ها به وسیله دریل ایجاد می شوند و به این منظور باید سوراخی بر روی قسمت روبرویی درب ایجاد شود تا زبانه قفل در آن قرار گیرد. این کار منجر به محکم شدن قفل بر روی درب می شود. نحوه نصب قفل برقی، با توجه به ساختار قفل برقی متفاوت خواهد بود. بعد از انجام مراحل سوراخ کردن و جوشکاری، قفل باید با استفاده از پیچ های مناسب بر روی درب نصب شود. 

 • استفاده از پیچ مناسب

 برای نصب قفل برقی معمولاً از پیچ های خاصی استفاده می شود. اگر قفل تازه خریداری شده باشد، پیچ های مناسبی به همراه خود خواهد داشت. نکته مهم در نحوه نصب قفل برقی، ساخت یک فضای مناسب برای آن است. به این منظور باید اطمینان حاصل شود که قفل به درستی بر روی درب قرار می گیرد. 

 • ولتاژ برق مناسب و اتصال سیم ها

 در صورتی که از ولتاژ مناسب برق اطمینان حاصل شد، باید سیم ها به درستی به محل متصل شوند. برای استفاده از قفل برقی، باید نحوه نصب قفل برقی تا مرحله آخر به درستی انجام شود. در این مرحله باید پوشش قفل بر روی آن قرار بگیرد. برای این کار باید از پیچ های دیگری استفاده شود. در این صورت باید پوشش بر روی بخش بیرونی قرار گرفته و پیچ ها بسته شوند. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *