اشتراک گذاری

تفاوت موتور ساید و توبلار کرکره برقی چیست و کدام بهتر است؟

با توجه به افزایش کاربرد و استفاده از انواع درب های اتوماتیک از جمله کرکره های برقی، توجه به وسایل مورد استفاده برای این درب ها نیز افزایش یافته است. یکی از مهم ترین موارد در خصوص انواع درب های اتوماتیک و کرکره های برقی، نوع موتور مورد استفاده در آن هاست. انواع موتور کرکره برقی شامل موتور های ساید و توبلار می شود. برای بسیاری تفاوت موتور ساید و توبلار جای سوال دارد و نمی توانند دقیقا کدام یک از این موتور ها برای استفاده در کرکره های برقی مناسب ترند.

خصوصا در زمان خرید و نصب کرکره های برقی، توجه به نوع موتور و دانستن تفاوت موتور ساید و توبلار اهمیت زیادی دارد. در این جا می خواهیم به بررسی هر یک از این موتور ها در کرکره های برقی بپردازیم و مزیت ها و معایب آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت موتور ساید و توبلار

تفاوت موتور ساید و توبلار در نوع استفاده آن ها

به صورت کلی تفاوت موتور ساید و توبلار موجب ایجاد تفاوت بین عملکرد کرکره های برقی می شود، چرا که هر یک از این موتور ها عملکرد منحصر به فردی دارند. موتور های ساید از نوع گیربکسی هستند. به همین دلیل هم آن ها را بیشتر در درب های کرکره ای می بینیم که به حرکت مداوم نیاز دارند. در نتیجه درب های ریلی و و درب های اتوماتیکی که به حرکت بسیار زیادی نیاز دارند معمولا دارای یک موتور ساید هستند. در مقابل اما موتور های توبلار را بیشتر در درب هایی با حرکت و جا به جایی کم تر می بینیم. در درب ها و کرکره های برقی بیشتر از انواع موتور های توبلار استفاده می شود.

تفاوت موتور ساید و توبلار در مشخصات هر دو موتور

 برای درک بهتر عملکرد انواع موتور کرکره برقی، بهتر است مشخصات هر یک از این موتور ها را به صورت جداگانه بررسی کرد. تفاوت بین مشخصات هر موتور می تواند به درک بهتر تفاوت موتور ساید و توبلار کمک کند.

بیشتر بخوانید: ریست کردن درب اتوماتیک

مشخصات موتور ساید در کرکره های برقی

به دلیل تفاوت موتور ساید و توبلار، از این موتور ها در انواع درب های ریلی و اتوماتیک استفاده می شود. این موتور ها به خلاص کن دستی مجهزند و معمولا برای کرکره هایی با حداکثر وزن 1500 کیلوگرم مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که پیش از این هم گفته شد، عملکرد متفاوت این موتور ها موجب کاربرد شان در درب هایی شده که میزان تردد بسیار بالایی دارند، چرا که این نوع از موتور های ساید مورد استفاده در کرکره های برقی توانایی کار با تردد و حرکت بسیار زیاد و مداوم را دارند.

معمولا موتور های ساید در بیرون از رول و در سمت راست کرکره های برقی نصب می شود. از این رو فضای بیشتری را اشغال می کنند. همین مورد موجب تفاوت بین نام انواع موتور کرکره برقی نیز شده و این موتور ها را با نام موتور های کناری نیز می شناسند. به صورت کلی موتور های ساید قدرت بسیار بالاتری دارند.

بررسی مشخصات عملکردی موتور های توبلار

موتور های توبلار نیز جز انواع موتور کرکره برقی دارای خلاص کن دستی است و در این نوع موتور ها نیز می توان از خلاص کن دستی و سیستم پشتیبانی از برق اضطراری بهره برد. از این رو در این خصوص نمی توان تفاوت موتور ساید و توبلار را مشاهده کرد. اما تفاوت اصلی در وزن قابل تحمل کرکره ها توسط این نوع موتور است. بر خلاف موتور های ساید، موتور های توبلار نهایتا می توانند کرکره هایی با وزن 300 کیلوگرم را تحمل کنند.

تفاوت دیگری که موتور های توبلار کرکره برقی با موتور های ساید دارند، در میزان تردد درب هاست. در خصوص این دسته از کرکره های برقی با موتور توبلار معمولا میزان تردد کم و محدود است. تفاوت دیگری که بین موتور ساید و موتور توبلار وجود دارد در مکان نصب آن هاست. موتور های توبلار معمولا در داخل نصب شده و به همین دلیل فضای اضافی را اشغال نکرده و ظاهر زیباتر و شیک تری دارند.

تفاوت موتور ساید و توبلار

تفاوت موتور ساید و توبلار از نظر تعمیرات

نکته مهم بعدی در بررسی تفاوت انواع موتور کرکره برقی، توجه به تفاوت پروسه تعمیرات این موتور ها در زمان تعمیرات کرکره برقی است. در خصوص موتور های ساید، روند تعمیرات و تعویض قطعات بسیار راحت تر و سریع تر است. این موتور ها را می توان به سرعت و به صورت مستقل از کرکره های برقی تعمیر کرد. در مقایسه اما تعمیرات موتور های توبلار کرکره برقی بسیار زمان بر است و دسترسی به موتور کرکره برقی برای تعمیر بسیار سخت است.

از این رو برای تعمیرات موتور های توبلار کرکره های برقی و تعویض قطعات آن به زمان بیشتری نیز است و پروسه تعمیر در مقایسه با تعمیر موتور های ساید پیچیده تر است. این موضوع یکی از مهم ترین موارد در بحث تفاوت موتور ساید و توبلار است. البته در مراکز معتبر تعمیر درب های اتوماتیک، مانند مرکز سخت افزار ایران، انواع موتور کرکره برقی با بهترین و بالاترین کیفیت تعمیر و تعویض می شود و در این زمینه جای نگرانی نیست.

تفاوت موتور ساید و توبلار از نظر قیمت

موضوع مهم دیگر در خصوص تفاوت انواع موتور کرکره برقی، توجه به قیمت این موتور هاست. در کل اگر بخواهیم قیمت موتور های ساید با موتور های توبلار کرکره های برقی را با هم مقایسه کنیم، موتور های ساید گران تر و هزینه بر تر از موتور های توبلار هستند.

در نتیجه باید بر اساس نوع و مکان استفاده از کرکره برقی مورد نظر در خصوص انتخاب نوع موتور و هزینه ای که برای آن پرداخت می شود تصمیم گرفت. هر یک از این درب ها مزیت هایی دارند که با توجه به زمینه استفاده باید به آن ها توجه کرد. علاوه بر مزیت، برخی معایب نیز در خصوص این موتور ها مطرح خواهد شد. از این رو نکته مهم دیگری که در تفاوت موتور ساید و توبلار باید به آن توجه کرد، تفاوت در زمینه استفاده از کرکره هاست.

کدام موتور برای استفاده در کرکره های برقی بهتر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به گزینه های متعددی دارد. همان طور که گفته شد تفاوت موتور ساید با توبلار باعث ایجاد مزیت ها و معایبی در خصوص هر یک از این موتور ها شده است. در نتیجه ابتدا باید برخی گزینه ها را در نظر گرفت تا در ادامه بتوان گفت کدام موتور برای استفاده در کرکره های برقی مناسب تر است.

مزیت ها و معایب موتور ساید چیست؟

درب هایی با این نوع موتور می توانند تردد بسیار بالا را تحمل کنند و در برابر این باز و بسته شدن های مداوم، دوام بالاتری داشته باشند. قدرت این موتور ها زیاد است و می توانند وزن بالاتر درب ها را نیز تحمل کنند. این درب ها مزیت دیگری هم دارند که موجب ایجاد تفاوت موتور ساید و توبلار شده است.

موتور های ساید مجهز به سیستم ترمز ضد سقوط هستند. این مورد می تواند امنیت کرکره ها را بالا ببرد. به این ترتیب در صورت خرابی موتور کرکره برقی، کرکره ها سقوط نخواهند کرد. با این حال این درب ها قیمت بسیار بالایی دارند و از نظر مکان نصب ظاهر زیبایی ندارند. از طرفی سر و صدای زیادی نیز تولید می کنند.

مزیت ها و معایب موتور های توبلار چیست؟

قابل ملاحظه ترین تفاوت موتور ساید و توبلار، تفاوت قیمت آن هاست. موتور های توبلار بسیار مقرون به صرفه ترند و قیمت کم تری دارند. آن ها می توانند یک حرکت یکپارچه را به کرکره ها ببخشند و باز و بسته شدن آن ها را بهبود دهند. در زمان قطع شدن برق نیز می توان به راحتی با خلاص کن دستی این کرکره ها را باز کرد. موتور های توبلار دارای سنسور ها و تایمر هایی است که به راحتی می توان آن را تنظیم کرد.

این موتور ها را می توان در قدرت ها و اندازه های مختلف متناسب با اندازه کرکره سفارش داد. نصب آن ها فضای کمی را اشغال می کند و از این رو زیبایی ظاهری بیشتری در مقایسه با موتور های ساید دارند. به همین دلیل انواع موتور کرکره برقی مورد استفاده در مکان هایی با فضای محدود معمولا از نوع توبلار است. با این حال تعمیرات دشوار تر این درب ها و قدرت پایین تری که دارند از معایب انواع موتور های توبلار است.

بیشتر بخوانید: باز و بسته شدن درب اتوماتیک در زمان قطع برق چگونه است؟

نوع استفاده از موتور چیست؟

اولین چیزی که باید در بررسی تفاوت موتور ساید و توبلار در نظر گرفت، نوع استفاده از کرکره برقی است. اگر هدف نصب کرکره برقی در جایی است که تردد بسیار بالایی دارد و درب ها وزن زیادی دارند، قطعا موتور ساید گزینه بهتری است. اما برای مکان هایی با تردد محدود و وزن پایین تر کرکره ها، قطعا گزینه بهتر موتور های توبلار است.

این موضوع خصوصا با توجه به قیمت بیشتر موتور های ساید در مقایسه با موتور های توبلار باید مد نظر قرار بگیرد. از این رو موتور های ساید برای مراکز خرید، پاساژ ها و پارکینگ های عمومی گزینه ای عالی هستند. در مقابل برای گاراژ های شخصی، درب پارکینگ خانه و … می توان از موتور های توبلار استفاده کرد.

آیا سر و صدای موتور اهمیت دارد؟

باز هم با توجه به این که کرکره برقی در چه مکانی نصب می شود، باید به تفاوت موتور ساید و توبلار و اهمیت مشخصات متفاوت این درب ها توجه کرد. در مکان های مسکونی قطعا سر و صدای کم تر کرکره های برقی ارجحیت دارند. در انواع موتور کرکره برقی، موتور های توبلار آن دسته از موتور هایی هستند که صدای بسیار کم تری تولید می کنند و در کل کم صدا هستند. اما در مقابل موتور های ساید معمولا صدای بسیار زیادی در مقایسه با موتور های توبلار تولید می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *